Powiększ
Samorządowcy i nauczyciele na Żuławach przeszkoleni
dodano: 12 listopad 2014

„Jak sobie radzić z powodzią?” – pod tym hasłem odbyły się w ubiegłych tygodniach szkolenia dla pedagogów szkół gimnazjalnych oraz pracowników jednostek samorządu terytorialnego, ramach kampanii „Żuławy. Edukacja powodziowa”. Łącznie przeszkolonych zostało 24 nauczycieli oraz 38 urzędników z terenu Żuław.


Szkolenia dla nauczycieli odbyły się w szkołach w Gdańsku, Cedrach Wielkich, Malborku oraz Elblągu. Uczestnicy mieli okazję zapoznać się z zagrożeniem powodziowym na Żuławach i strategiami radzenia sobie z powodzią oraz informacjami, jak przeprowadzać lekcje na taki właśnie temat. Przekazane zostały scenariusze lekcji mające na celu nie tylko nauczyć dzieci odpowiedniego zachowania w razie wystąpienia powodzi, ale też aktywizować rodziców do podejmowania działań pozwalających ograniczyć skutki powodzi. Przydatne okazały się ulotki służące do stworzenia Rodzinnego Planu Powodziowego.

 

Szkolenia skierowane do pracowników jednostek samorządu terytorialnego odbyły się w Żuławskim Parku Historycznym w Nowym Dworze Gdańskim. Obejmowały wiedzę z zakresu zarządzania ryzykiem powodziowym, w tym metod zapobiegania i ograniczania strat powodziowych. Urzędnicy dowiedzieli się także, jak w praktyce wygląda kwestia ubezpieczeń od powodzi, ich skuteczności a także ograniczeń w dostępie do ubezpieczeń. Uczestnicy otrzymali również materiały informacyjne dotyczące map zagrożenia i ryzyka powodziowego. Ponadto, szkolenie obejmowało warsztaty, podczas których uczestnicy musieli poradzić sobie z praktycznymi zadaniami.

 

Był to już drugi etap szkoleń organizowanych przez Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Gdańsku, pierwszy odbył się wiosną bieżącego roku.


Zdjęcia ze szkoleń dostępne są w galerii:
Szkolenia dla nauczycieli
Szkolenia dla urzędników