Panujące do tej pory przekonanie, że należy się chronić przed powodzią oraz reagować na powódź, odchodzi w zapomnienie. Mieszkańcy Żuław najlepiej wiedzą, że zamiast takiego sposobu myślenia, należy nauczyć się zarządzać ryzykiem powodziowym oraz ograniczać szkody i straty już przed powodzią. Jakie są zatem elementy ryzyka powodziowego i strategie jego ograniczania? Wymienić można 3 elementy: Zagrożenie, Ekspozycja oraz Wrażliwość.

Zagrożenie – czyli „Trzymać powódź z dala od ludzi” to strategia ograniczania zagrożenia. Najważniejsze jest tutaj budowanie wałów powodziowych, które są podstawową ochroną na Żuławach, zbiorników retencyjnych gromadzących wodę i oddających ją w odpowiednim momencie oraz suchych zbiorników czy kanałów ulgi, z czego te ostatnie stosowane są w szczególności w miastach.

 

Ekspozycja – czyli „Trzymać ludzi z dala od powodzi” to strategia ograniczania ekspozycji. Chodzi przede wszystkim o tworzenie map zagrożenia powodziowego, które umożliwią odpowiedzi na pytanie gdzie budować, które obszary chronić, kogo ostrzegać, dla jakich obszarów przygotować plan ewakuacji, jakich budynków nie lokalizować na terenach zagrożonych (szpital, szkoła itd). Warto dodać, że dyrektywa unijna zobowiązuje wszystkie kraje Unii do przygotowanie map zagrożenia i map ryzyka powodziowego.

 

Wrażliwość – czyli „Nauczyć się żyć z powodzią” to strategia ograniczania wrażliwości. Mieszkając na Żuławach trzeba mieć świadomość zagrożenia powodzią. Trzeba zatem wiedzieć czy jest się zagrożonym, czy nasz dom znajduje się na terenie zalewowym, jak przygotować się do powodzi i przede wszystkim kto będzie ostrzegał i kiedy, ponieważ trzeba również przewidzieć sytuację w której czas na ewakuację będzie ograniczony.