JAK PRZYGOTOWAĆ DZIECI
- Pokażcie dzieciom, jak stworzyć i wypróbować rodzinny plan działania na wypadek klęski żywiołowej. Polećcie im przygotowanie własnego planu i listy "rzeczy do zrobienia".
- Nauczcie dzieci rozpoznawać sygnały ostrzegawcze. Odtwórzcie nagrane sygnały różnych syren, alarmów, sygnałów karetek pogotowia itd.
- Wytłumaczcie dzieciom, jak zwracać się o pomoc, jak i kiedy zadzwonić pod numer alarmowy policji, straży pożarnej, pogotowia ratunkowego. Nauczcie je korzystać z książki telefonicznej i znajdować inne numery alarmowe. Polećcie dzieciom wykonanie kolorowej tabliczki informacyjnej z najważniejszymi telefonami alarmowymi.
- Zachęćcie dzieci, by zapamiętały najważniejsze informacje o sobie i swojej rodzinie. Powinny znać na pamięć imiona i nazwiska, adresy i telefony. Zaprojektujcie kartę informacyjną dla małych dzieci, na której będą te dane.
- Szczerze odpowiadajcie na pytania dzieci. Wyjaśniajcie zdarzenia używając ich słownictwa tak, by was rozumiały.
JAK PRZYGOTOWAĆ OSOBY STARSZE i NIEPEŁNOSPRAWNE
- Pamiętaj aby pomóc osobom starszym, chorym i niepełnosprawnym w Twojej społeczności lokalnej, dowiedz się kim oni są i gdzie mieszkają. Zachęć, aby zgłaszali się do służb ratunkowych.
- Każdy starszy człowiek powinien posiadać laminowaną kartę z wypisanymi informacjami (na temat stanu zdrowia, przyjmowanych leków itp.). Zachęć seniorów do noszenia ich przy sobie.
- Zachęć osoby starsze, aby miały pod ręką (np. na lodówce, przy telefonie) zapisane dokładne instrukcje, co robić w razie kataklizmu.
- Organizuj sąsiedzkie "łańcuchy pomocy" osobom starszym i niepełnosprawnym.
- Zachęcaj osoby żyjące samotnie do udziału w przygotowaniach na wypadek kataklizmu – informuj o środkach ratunkowych i organizowanej pomocy.